• Werona - Włochy Relacje

Werona – Włochy

Kolejny dzień naszej wakacyjnej podróży to odwiedziny w mieście Romea i Julii – Weronie. W tym wpisie postaram się opowiedzieć o tym jak wygląda to miasto, co warto zobaczyć, czego unikać i jak się poruszać. Nasza wycieczka trwała zaledwie chwilę, ale było warto. Więcej informacji trochę niżej.

Jak tu trafiliśmy.

To już 6 dzień naszego wakacyjnego wyjazdu. Temperatura nadal nie daje nam żyć (32 st w cieniu), więc nie ma co siedzieć w gościnnej Padwie (Padova), szczególnie że klimatyzacja jest okrutna (czasami nawet za zimno), a przydało by się coś jeszcze zobaczyć, bo kolejnego dnia ruszamy dalej.

Po wcześniejszych odwiedzinach w Wenecji, co możesz przeczytać pod tym linkiem, postanowiliśmy wyruszyć w odwiedziny do miasta Romea i Julii.

Dojazd

Do Werony dojechaliśmy samochodem (choć można też pociągiem z Padwy), ale mieliśmy plan wskoczyć w drodze powrotnej nad jezioro Garda (o tym może później).

Po słonecznej Italii najlepiej poruszać się autostradami – oczywiście jeżeli chcemy gdzieś szybko dojechać samochodem. Jazda miejskimi drogami może być trochę uciążliwa, ze względu na rozbudowę poszczególnych miast i miasteczek, a w terenie zabudowanym dla wszystkich rodzajów pojazdów obowiązuje ograniczenie do 50 km/h

Jeżeli chodzi o parkowanie w mieście to raczej nie ma z tym dużego problemu. Na samym wjeździe do miasta widoczne są wielkie znaki prowadzące do płatnych olbrzymich parkingów. Ale …. można przeczytać w sieci, że na tych dużych parkingach lepiej nie zostawiać nic w samochodzie bo często zdarzają się kradzieże i włamania.

My przeczytaliśmy i wiedzieliśmy, że lepiej będzie zaparkować na bezpłatnym parkingu otwartym, blisko centrum.

Namiar GPS na bezpłatny parking: 45.436422, 10.978664

Parking jest dosyć duży ale należy być trochę wcześniej bo koło południa może nie być już miejsc. Jest odsłonięty więc latem w środku lepiej nie zostawiać nikogo i nic do jedzenia.

Ruszamy na podbój miasta ….

Trochę o samym mieście

Werona – miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska (Veneto). Leży nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Jest znaczącym ośrodkiem handlu i jednym z bogatszych miast północnych Włoch. Każdego roku jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów ze względu na swoje bogactwo artystyczne i coroczne atrakcje, na przykład festiwal w Weronie. Jednym z zabytków Werony jest amfiteatr z czasów rzymskich, zwany Areną. Ciekawostką turystyczną Werony są domy Romea i Julii, bohaterów dramatu Williama Szekspira.  (źródło: wikipedia.org)

Jak poruszać się po mieście?

Jak zwykle podam Wam kilka opcji poruszania się po mieście i pewnie już wiecie z jakiej ja zazwyczaj korzystam 😉

Komunikacja miejska – rowery.

W Weronie możemy korzystać z komunikacji miejskiej, czyli autobusów i rowerów – tak mają tam rowery miejskie i wypożyczalnia takowych jest od razu przy parkingu o którym pisałem wcześniej.

Jedna uwaga (w zasadzie dwie) jeżeli chodzi o rowery w mieście

  • rower musi być pozostawiony na tym samym parkingu, z którego został pobrany
  • rower może być używany od godziny 6:30 do godziny 22:00
Samochód.

Od 1997 roku wjazd samochodem na starówkę jest ograniczony do określonych godzin i skategoryzowany na poszczególnych użytkowników.

Istnieje tez strefa ograniczonego ruchu, czyli Zona a Traffico Limitato (ZTL), która jest strzeżona przez system kamer i elektroniczne bramki, kontrolujące dostęp pojazdów nieautoryzowanych.

Możemy zatem spokojnie po starówce poruszać się na rowerach, motocyklach dwukołowych czy skuterach, ale parkować należy wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Swoją drogą we Włoszech bardzo popularne są takie środki transportu jak skutery czy motocykle.

Komunikacja miejska – autobusy.

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje biletów. Jednorazowe (na 60 minut jazdy) oraz dzienne. Ceny tych biletów to 1,30Euro za bilet jednorazowy (2Euro za kupowanie w autobusie) i 4Euro za bilet dzienny.

Verona Card

Werona jest kolejnym z miast europejskich posiadających zniżkową kartę dla turystów. Dlaczego o niej piszę w dziale o komunikacji miejskiej? Ponieważ upoważnia ona do darmowych przejazdów autobusami (komunikacją miejską) przez cały dzień.

Dodatkowo dzięki tej karcie mamy wiele zniżek (lub nawet bezpłatnych wejść) do atrakcji turystycznych.

Ceny Verona Card

  • opcja 24h – 20Euro
  • opcja 48h – 25Euro

Czy to się opłaca ? Owszem, jeżeli lubisz zwiedzanie i masz na to czas to jak najbardziej polecam skorzystanie z tej karty.

Więcej na temat tej karty możecie przeczytać na oficjalnej stronie – podane są tam też aktualne ceny. Link do strony tutaj

Opcja pie(rw)sza

Moja ulubiona opcja, czyli spacer. Jeżeli jest pogoda i są siły to spacer po Weronie jest cudowny. To miasto zachwyca na każdym kroku. Małe knajpki prawie na każdym rogu, stylowe budownictwo, sklepiki z pamiątkami i przede wszystkim ludzie (ci lokalni), których można spotkać siedzących w pobliskich lokalach i rozkoszujących się słońcem …. tak wiem popłynąłem (hehe).

Do rzeczy. Kupujemy mapę w pierwszym lepszym sklepie z gazetami (cena 4Euro za mapę z mapą j. Garda) i ruszamy w miasto.

Werona - Włochy Relacje
Mapa Werony do pobrania

Co warto zobaczyć w Weronie

W związku z tym że byliśmy w Weronie pierwszy raz i nie interesowaliśmy się tym wcześniej (nasza podróż po Europie była spontaniczna), nie za bardzo wiedzieliśmy gdzie warto iść i co zobaczyć, więc oparliśmy swoją (nie)wiedzę na zakupionej mapce.

Museo di Castelvecchio – średniowieczny zamek gotycki.

Otoczony nieregularnymi murami obwodowymi zamek posiada masywny donżon oraz sześć mniejszych krytych wież. Wzdłuż blendowanej kurtyny biegnie fosa. Na zamkowym dziedzińcu znajduje się pochodzący z czasów napoleońskich niewielki fort, w którego fasadę podczas prac restauracyjnych z lat 1923-1926 wmurowano elementy architektoniczne pochodzące z rozbiórki dawnych domów werońskich

Castelvecchio Bridge

Prowadzący do zamku Castelvecchio.Zbudowany z cegły most ma trzy przęsła, wsparte na masywnych filarach wieżowych. Największe z przęseł ma 48,70 metra rozpiętości. Całkowita długość przeprawy wynosi 120m, szerokość natomiast 6m.

Ponte della Vittoria

Kolejny most o długości 122,4m

Duomo di Verona – Katedra w Weronie.

Została wzniesiona na gruzach dwóch kościołów zniszczonych przez trzęsienie ziemi w 1117. Zbudowana w stylu romańskim, katedra została konsekrowana w dniu 13 września 1187. Struktura została później zmieniona przez kilka renowacji, chociaż plan katedry pozostał niezmieniony.

Ponte Pietra – Kamienny Most.

Jest to jedyny zachowany z dwóch mostów z czasów rzymskich w mieście.

Most został zniszczony pod koniec II wojny światowej, wysadzony 25 kwietnia 1945 roku przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Ocalało jedynie jedno przęsło na prawym brzegu rzeki. W latach 1957–1959 obiekt został pieczołowicie zrekonstruowany

Teatro Romano – Teatr rzymski.

Pochodząca z drugiej połowy I wieku p.n.e. budowla usytuowana jest na zboczu naturalnego wzgórza nad lewym brzegiem Adygi, w pobliżu mostu Ponte Pietra.

Casa di Giulietta – Dom Julii

Obowiązkowy punkt jeżeli będziesz w Weronie. Miejsce trochę zatłoczone przez turystów ale jeżeli dopchamy się na plac przed balkonem to co jakiś czas pojawi się tam jakaś „Julia” 😉

Casa di Cagnolo Nogarola (detto Romeo) – Dom Romea

Niestety nie jest otwarty na zwiedzanie i jest zamieszkany przez prywatnego właściciela.

Piazza Brá

Największy i centralny plac w mieście, zajmuje obszar 6000 m2.

Obok mieści się pięciokątna wieża Torre Pentagona, a przy niej znajduje się wejście do Museo Lapidario Maffeiano. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na zabytki, które znajdują na tym placu.

Verona Arena

Amfiteatr w Weronie, popularnie zwany Areną. Trzeci co do wielkości po Koloseum.

I wiele,wiele więcej – nam niestety nie wystarczyło czasu na zwiedzanie wszystkiego więc „przelecieliśmy” przez Weronę i zobaczyliśmy tylko poszczególne atrakcje (zresztą widać to na mapce).

Aktualna pogoda w Werona

Werona - Włochy Relacje
Lekka mżawka

Temp. 6.56°C | Min.: 5°C | Max: 8.33°C

Noclegi w Weronie

Booking.com

Trasa

Całkowity dystans: 7054 m
Najwyższy punkt: 70 m
Średnia prędkość: 1.19 m/s
Total time: 03:31:15

Oceń ten wpis

bardzo słabysłabydobrybardzo dobrywspaniały (liczba ocen: 3, średnia: 5,00)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podobne wpisy