• Wenecja na jeden dzień Relacje

Wenecja na jeden dzień

Wenecja – Włochy, czy tam na prawdę jest tyle wody ? Jak poruszać się po Wenecji i czy muszę pływać gondolami ? O tym i o paru innych rzeczach przeczytasz w tym wpisie. Zabieram Cię zatem w podróż po wodnym mieście słonecznej Italii 😉

Wenecja była jednym z miejsc które chcieliśmy odwiedzić podczas wakacyjnego tripu w 2018 roku. Właściwie to może nie była celem naszej podróży, bo chcieliśmy przejechać tylko przez Włochy i zatrzymać się w paru miejscach w drodze do Chorwacji.

Skąd zatem Wenecja? To proste! Była po drodze, a na portalu airb2b znaleźliśmy fajny nocleg w miejscowości Padwa (o tym w innym wpisie) a stąd mieliśmy już blisko i do Werony i do Wenecji.

Jak dojechać?

Był to chyba już 5 dzień naszej podróży wakacyjnej. Po noclegu w Padwa, za wskazówkami naszego gospodarza, wybraliśmy się do Wenecji pociągiem. Chcieliśmy samochodem, ale odradzono nam tego bo po pierwsze, trzeba będzie szukać miejsc do parkowania (zapłacić za parking), a po drugie mamy stację 15 minut drogi z miejsca noclegu i dojedziemy do samej Wenecji znacznie szybciej.

Pociągi kursują tam praktycznie co chwile, od rana do południa chyba co 30 minut, a później co 45 (z tego co pamiętam). Warto wybrać pociąg z najniższą ceną (chyba że zależy nam na luksusach) bo przejazd trwa tylko 20 minut (w zależności od wybranego pociągu). Ceny biletu wahają się od 4E do 10E (My płaciliśmy 4,25E za osobę).

Bilet można (a właściwie trzeba) kupić na stacji w automacie (obsługują gotówkę lub karty więc nie było problemu)

Z pociągu wysiedliśmy na ostatniej stacji „Venezia Santa Lucia” (jest jeszcze stacja wcześniej z nazwą „Venezia”, więc warto w automacie biletowym wybrać odpowiednią).  Kontrole w pociągach ? Widziałem ale nie uczestniczyłem. Warto jednak mieć ze sobą bilet bo kary w pociągach są bardzo duże.

Ze stacji wychodzi się bezpośrednio na plac, gdzie można od razu kupić bilety na „tramwaje wodne” lub taksówki czyli tzw. gondole lub łodzie.


Transport

Wenecję można zwiedzić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest pływanie tramwajem (tak to nazwałem) wodnym, czyli kupujemy bilety wsiadamy i płyniemy od stacji do stacji wraz z grupą upchanych ludzi (stąd moje skojarzenie do tramwajów) – opcja jest najbardziej popularna bo jest dosyć tania, ale pływanie w takim tłoku nie koniecznie musi być fajne.

Kolejnym wyborem do poruszania się po mieście jest prywatna gondola (taksi). Jest wygodnie, przytulnie, ale … no właśnie jest „ale”. Cena trochę duża jak na nasze kieszenie.

Pewnie gdybyśmy przyjechali na wakacje tylko do Wenecji to z chęcią byśmy skorzystali, ale musieliśmy dbać o finanse bo przed nami jeszcze sporo do zobaczenia a to dopiero był 5 dzień naszego wakacyjnego wyjazdu.

Jest jeszcze trzecia opcja z której zawsze chętnie korzystamy, czyli spacer 😉

Tak, po Wenecji można chodzić na piechotę i główną część wysypy da się zwiedzić cała na nogach, ale jeżeli chcieli byśmy odwiedzić wyspy dookoła Wenecji, to już wtedy należy skorzystać z transportu publicznego (nie wiem czy można tam przepłynąć wpław).

Jak się poruszać po Wenecji.

Po pierwsze polecam zaopatrzyć się w mapkę, można ją kupić na dworcu (cena ok 4E), ale możemy wyjść z dworca i zaraz za pierwszym mostem (tym po lewej) skierować się w lewą stronę – tam znajdziemy małe sklepiki lokalne, gdzie taką samą mapkę kupimy nieco taniej (ok 2,5E – 3E).

Czy mapa jest nam potrzebna ? Niekoniecznie, ale dobrze ją mieć ze sobą chociaż na pamiątkę.

Po mieście możemy poruszać się szlakami, które w większości są dobrze oznaczone w postaci wielkich tablic ze strzałkami w różnych kolorach z napisem głównego celu. Tymi właśnie „szlakami” poruszają się wszyscy piesi turyści.

Wenecja na jeden dzień Relacje
Mapa centrum Wenecji i punkty orientacyjne – kliknij aby powiększyć (duży rozmiar)

Co zobaczyć?

Warto zobaczyć całe miasto – jest po prostu piękne, ale jest kilka głównych punktów w Wenecji które musisz zobaczyć. Postaram się trochę je przybliżyć w dalszej części tego wpisu.

Santa Maria Gloriosa dei Frari

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari (Santa Maria Gloriosa dei Frari) – zwana potocznie Frari, jest kościołem umiejscowionym przy Calle del Magazzen. Przyległe krużganki są miejscem, w których spoczywają archiwa państwowe, dokumentujące 1000 lat historii weneckiej. Z zewnątrz i w środku kościół z cegły pozbawiony jest dekoracji. Prostota budynku wynika bezpośrednio z reguły zakonu franciszkańskiego.

Ponte di Rialto

Most Rialto (Ponte di Rialto) – najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell’Accademia w 1854 roku most wenecki nad Canal Grande. Łączy brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Chyba najczęściej fotografowany most w Wenecji 😉 Żeby dopchać się do barierki gdzie można „strzelić” sobie selfie, trzeba trochę odczekać.

Piazza San Marco

Plac św. Marka (Piazza San Marco) – znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Plac św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco. Ograniczają je budynki pałacu Dożów i bazyliki św. Marka. Na wprost bazyliki znajduje się klasycystyczny budynek skrzydła Napoleona (Ala Napoleonica). Budynek łączy ze sobą budynki Starej i Nowej Prokuracji (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove). Napoleon Bonaparte był zachwycony architekturą placu św. Marka. Polecił wybudować skrzydło zamykające zabudowę placu i uznał plac za najpiękniejszy salon Europy.

Do budynku Starej Prokuracji przylega wieża zegarowa (Torre dell’Orologio) a przy Nowej Prokuracji góruje dzwonnica św. Marka Campanile. Na przedłużeniu placu za wieżą zegarową, obok bazyliki św. Marka znajduje się Piazzetta dei Leonici – placyk, przy którym usytuowany jest budynek kurii biskupiej.

Teatro La Fenice

Teatro La Fenice – teatr operowy w Wenecji, jego nazwa nawiązuje do mitycznego feniksa, który według wierzeń odradzał się z popiołów. Feniks jest również symbolem tego teatru.

Gallerie dell’Accademia

Muzeum sztuki w Wenecji, prezentujące głównie dzieła malarstwa weneckiego od XIV do XVIII wieku. Tutaj niestety nie trafiliśmy, bo trochę zeszliśmy z kursu.

Santa Maria della Salute

Bazylika Santa Maria della Salute – wenecka barokowa bazylika mniejsza. Bazylika została zbudowana, zgodnie z dekretem senatu podpisanym przez dożę Nicolò Contarini z 22 października 1630 roku, jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy, która pozbawiła życia ok. 1/3 mieszkańców miasta.

Do tej bazyliki już nie chcieliśmy iść bo robiło się trochę późno a słońce grzało coraz bardziej (temperatura pokazywała 32 w cieniu, a tam mało jest cienia)

Wenecja na jeden dzień Relacje

Pozostała część Wenecji

Warto zejść z głównych szlaków turystycznych (widocznych na mapce kolorami) i pochodzi po mieście własnymi ścieżkami. To miasto na prawdę jest piękne i zachwyca.

Mapy do pobrania

Mapa Wenecji – centrum

Mapa Wenecji – centrum+


Aktualna pogoda w Santa Croce

Wenecja na jeden dzień Relacje
Umiarkowane opady deszczu

Temp. 7.06°C | Min.: 5°C | Max: 8.33°C

Całkowity dystans: 6702 m
Najwyższy punkt: 15 m
Średnia prędkość: 0.73 m/s
Total time: 03:24:41

Oceń ten wpis

bardzo słabysłabydobrybardzo dobrywspaniały (liczba ocen: 2, średnia: 5,00)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podobne wpisy